Grzechotka dla niemowlaka: drewniana, materiałowa, interaktywna czy sensoryczna?

12 grudnia 2019
0
439

Grzechotka to jedna z pierwszych zabawek dla niemowlaka. Najczęściej grzechotka jest prezentem od kogoś z rodziny lub najbliższych przyjaciół. Jeśli jednak nie dostaliśmy takiego upominku to wybór grzechotki dla niemowlaka należy do nas, rodziców.

Czytajcie dalej, a dowiecie się jak dokonać najlepszego dla Waszego dziecka wyboru tego rodzaju zabawki.

Grzechotka dla niemowlaka - gwiazdkazchicco.pl
Jaką grzechotkę dla niemowlaka wybrać?

Czy każde dziecko lubi grzechotki?

Chociaż mogłoby się wydawać, że każde dziecko będzie uwielbiać grzechotki to w praktyce wygląda to nieco inaczej. Każdy człowiek, czy dorosły czy mały posiada swój gust, z którym nie da się dyskutować. Podobnie rzecz się ma w przypadku grzechotek dla niemowlaków.

Jednak należy podkreślić, że grzechotka może nie wzbudzić zainteresowania dziecka nie tylko ze względy na kolory czy kształt, ale także ze względu na wydawany dźwięk. Każdy rodzaj grzechotki wydaje inny dźwięk. Z tego powodu jedne niemowlęta mogą uwielbiać grzechotkę drewnianą, a inne na jej dźwięk będą uciekać. Gdyby mogły, oczywiście.

Czy grzechotki są bezpieczne dla niemowląt?

Bezpieczeństwo dziecka to jedna z podstawowych rzeczy jaką rodzice chcą zapewnić maleństwu. Z tej przyczyny powinniśmy zwracać uwagę na jakość wykonania grzechotki oraz rodzaj materiałów, z których została wykonana, a także ich wytrzymałość.

Zwracajmy też należytą uwagę na atesty oraz certyfikaty w zabawce oraz oznaczenia wiekowe, które są dla nas informacją dla dzieci, od którego miesiąca życia przeznaczona jest grzechotka.

Bezpieczeństwo to podstawa i z pewnością jeszcze nieraz to podkreślimy.

Na jakie rodzaje możemy podzielić grzechotki dla niemowląt?

Grzechotki najłatwiej podzielić ze względu na ich działanie lub materiały, z których zostały zrobione. W ten sposób mamy do czynienia z grzechotkami:

  • materiałowymi,
  • plastikowymi,
  • drewnianymi,

oraz

  • interaktywnymi,
  • sensorycznymi.

Grzechotki mają zazwyczaj wyraziste i trudne do przeoczenia barwy, a przy potrząsaniu wydają z siebie charakterystyczne dźwięki. Możemy spotkać także grzechotki, które kryją w sobie pozytywkę czy projektor świetlny.

Czym kierować się przy wyborze grzechotki dla niemowlaka?

Wybierając grzechotkę dla niemowlaka już na samym początku powinniśmy mieć na względzie bezpieczeństwo dziecka. Pamiętajmy, że wybieramy zabawkę, która będzie gryziona, potrząsana, uderzana czy rzucana przez dziecko.

Z tego powodu w trakcie wybierania grzechotki dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:

  • rozmiar grzechotki – nie wybierajmy grzechotek, które posiadają małe elementy lub są duże i trudne do utrzymania w rączkach przez dziecko,
  • waga grzechotki – niemowlę może nie móc utrzymać zabawki w ręku jeśli będzie ona za ciężka, a jeśli jakimś cudem będzie ono mogło się nią bawić to upuszczenie zabawki może być dość nieprzyjemne i bolesne dla maleństwa,
  • krawędzie grzechotki – dobra grzechotka nie może posiadać ostro zakończonych bądź nierównych krawędzi, mogłyby one skaleczyć niemowlę,
  • kolorystyka grzechotki – grzechotka powinna mieć intensywne lub kontrastowe kolory, które zwrócą uwagę dziecka na zabawkę.

Należy jeszcze wspomnieć o jednym, nie należy przyjmować używanych grzechotek, ponieważ mogą one być uszkodzone oraz zużyte co będzie rzutować na ich trwałość i bezpieczeństwo.

Grzechotka dla niemowlaka - gwiazdkazchicco.pl
Co o grzechotkach dla niemowląt myślą rodzice?

Kiedy jest najlepszy czas na wprowadzenie grzechotki?

Pierwszą w życiu dziecka grzechotkę możemy zakupić mu, gdy będzie ono miało około dwa miesiące. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupu tego dokonać szybciej i pokazywać grzechotkę dziecku, które leży w łóżeczku. Będzie ono wtedy wodziło wzrokiem za zabawką trzymaną w dłoni przez rodzica.

Jednak jeśli chcemy, aby dziecko samodzielnie korzystało z grzechotki bez jakiejkolwiek pomocy z naszej strony to podarujmy mu ją dopiero w okolicach 3 miesiąca życia. Niemowlę będzie wtedy próbowało samodzielnie ją trzymać. Cięższe i bardziej skomplikowane grzechotki wręczmy dziecku dopiero, gdy skończy ono 6 miesięcy.

Jaką grzechotkę wybrać?

Grzechotki najlepiej jest dobierać pod indywidualne zainteresowania i gusta dziecka, jeśli mamy do czynienia już z kilkumiesięcznym niemowlęciem. W przypadku noworodka bądź niemowlaka, który dopiero wszedł w ten okres zdecydujmy się na grzechotkę w kontrastowych oraz rzucających się w oczy barwach.

Dodatkowo, grzechotka ta powinna dobrze leżeć w ręce dziecka i nie należeć do ciężkich zabawek, ponieważ dość często zdarza się, że niemowlę upuszcza grzechotkę.

Co robić, aby grzechotki były czyste?

Grzechotki należy regularnie czyścić, aby pozbyć się nie tylko zanieczyszczeń, ale również bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych. Jednak to w jaki dokładnie sposób powinno odbywać się czyszczenie grzechotki zależy od materiału, z którego została ona wykonana.

Najłatwiejsze w myciu są grzechotki wykonane z plastiku bądź innego zbliżonego do niego tworzywa sztucznego. W tym wypadku wystarczy umyć grzechotkę pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń.

Grzechotki materiałowe możemy prać ręcznie lub w pralce automatycznej. Jednak robimy to wyłącznie, gdy nie posiadają one wewnątrz mechanizmu odpowiedzialnego za działanie zabawki.

W przypadku grzechotki drewnianej wybrana przez nas metoda czyszczenia zależy od tego w jaki sposób drewno zostało zabezpieczone i jakiego rodzaju farby do tego celu użyto. Jeśli drewniana grzechotka nie została zabezpieczona przed zabrudzeniami w najmniejszym chociaż stopniu to należy ją jedynie przetrzeć delikatnie zwilżoną szmatką.

Grzechotka dla niemowlaka - gwiazdkazchicco.pl
Waga i rozmiar grzechotki… – na co jeszcze zwracać uwagę kupując grzechotkę dla niemowlaka?

Opinie

Największa uwaga w przypadku grzechotek zwracana jest na ich wygląd. Z tego powodu dość często wybór grzechotki opiera się wyłącznie na jej walorach estetycznych. Nie zawsze jest to dobrą strategią co można zobaczyć poprzez opinie rodziców.

Ogólnie rzecz ujmując, rodzice są jednak zadowoleni z grzechotek, które zajmują skutecznie czas dziecku. Warto jednak przy wyborze tej najlepszej kierować się również innymi aspektami, o których wspomnieliśmy we wcześniejszej części tekstu.

Producenci i ceny

Do producentów grzechotek dla niemowląt należą firmy takie jak Alexis, Anek, Bajo, BabyOno, Chicco, Clementoni, Difrax, Doris, Empis, Eichhorn, Fiesta Crafts, Goki, Haba, Heunec, Jollein i wiele innych. Cena grzechotki jest zależna od jej rozmiaru oraz materiałów z jakich została wykonana. Koszt ten waha się od 1 do około 240 złotych.

Czy też mieliście w dzieciństwie grzechotkę?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaje opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here