Sztućce dla dzieci

15 maja 2020
0
501

Zwykle czas, w którym karmimy dziecko jedynie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym, mija bardzo szybko i w końcu przychodzi chwila, gdy zaczynamy rozszerzać dietę maluszka. Najczęściej wprowadzamy pierwsze stałe pokarmy około 4. miesiąca życia dziecka i to wtedy sięgamy po pierwsze sztućce – a właściwie pierwszą łyżeczkę, którą jeszcze obsługuje rodzic. Z dnia na dzień jednak zainteresowanie dziecka samodzielnym jedzeniem rośnie i wówczas trzeba postarać się o sztućce dziecięce.

Jaką wybrać łyżeczkę i jakie sztućce, by spełniały potrzeby dzieci? By były wygodne, bezpieczne, a przy tym zachęcały do spożywania posiłków?

Służymy odpowiedzią.

Pierwsza łyżeczka dla dziecka do karmienia

Pierwsza łyżeczka do podawania zupek i przecierów musi być przede wszystkim odpowiednio miękka, by nie uszkodzić delikatnych dziąseł dziecka. Obecnie znaleźć można w sklepach łyżeczki, w których uchwyt wykonany jest z plastiku, a sama końcówka – z silikonu. Dzięki temu chwyt łyżeczki jest mocny, a w razie zbyt mocnego zderzenia łyżeczki z buzią dziecka, możemy być pewni, że nic złego się nie stanie.

Sztućce dla dzieci
Sztućce dla dzieci / Gdzie kupić? Jaka cena? Jakie wybrać? Mamy opinie rodziców.

Na co zwrócić uwagę, kupując pierwszą łyżeczkę dla dziecka?

Łyżeczka dla niemowlęcia musi być lekka i poręczna, dopasowana do wielkości małej rączki. Powierzchnia łyżeczki powinna być idealnie gładka, by nie gromadziły się na niej zabrudzenia. Niektóre łyżeczki dla dzieci można myć także w zmywarce.

Najlepsze sztućce dla dzieci

Jak wybrać najlepsze sztućce dla dzieci? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu poszczególnych sztućców lub też całego kompletu?

Zobaczmy!

 1. Łyżki i łyżeczki – często wyposażone są w zakrzywioną końcówkę, która ułatwia dziecku trafianie do buzi. Miękkie, lekkie i ergonomiczne.
 2. Widelce – powinny mieć zaokrąglone zarówno główki, jak i poszczególne ząbki,
 3. Noże – pozbawione ząbków i – po prostu – całkowicie tępe. Służą w rzeczywistości tylko do przyzwyczajania się dziecka do jedzenia nożem i widelcem, nie do krojenia (choć dzieci uwielbiają ćwiczyć właśnie tę czynność!),
 4. Pałeczki – w sklepach znajdziemy też specjalne pałeczki dziecięce do potraw azjatyckich. Są wykonane z tworzywa sztucznego, mają gumowe nakładki ułatwiające trzymanie i są krótsze niż standardowe modele.

Sztućce a wiek dziecka

Właściwy wybór sztućców dla dziecka w dużej mierze uzależniony jest od wieku naszej pociechy. Pierwszą łyżeczkę do samodzielnego jedzenia kupujemy dla dziecka około 6. miesiąca życia, kiedy już pewnie siedzi w krzesełku i chętnie chwyta przedmioty. Z kolei w okolicach 8. miesiąca życia dzieci mogą używać już sztućców z metalowymi końcówkami, ale plastikowymi uchwytami. Kilkulatki mogą zacząć jeść „prawdziwymi” metalowymi sztućcami przeznaczonymi do użytku dla dzieci.

Pierwsze sztućce

Najmłodsze dzieci, w wieku od 6. miesiąca życia, poradzą sobie same z lekką łyżeczką o dość szerokim uchwycie i z miękką końcówką. Najczęściej łyżeczki takie wykonane są z plastiku lub żywicy termoplastycznej, a ich wielkość powinna być dostosowana do małej rączki. Warto zwrócić uwagę, czy uchwyt zawiera antypoślizgową powierzchnię lub wypustki zapobiegające wyślizgiwaniu się łyżeczki z ręki – taki drobiazg znacznie ułatwia samodzielne jedzenie i trafianie do buzi.

Sztućce przejściowe

Starsze dzieci, w wieku od 8. miesiąca życia, mogą zacząć się interesować sztućcami, jakimi jedzą dorośli. To doskonały moment na zakup sztućców przejściowych, które wyposażone są w plastikowe, dość szerokie uchwyty i metalowe końcówki. Część ze stali nierdzewnej dopasowana jest tu zarówno wielkością, jak i kształtem do małej buzi dziecka, a jej końcówki są zaokrąglone i bezpieczne.

Sztućce metalowe dla dzieci na prezent

Sztućce metalowe często można spotkać zapakowane w eleganckie pudełeczko, dzięki któremu cały komplet idealnie nadaje się na prezent. W pudełku mamy zwykle łyżeczkę, łyżkę, widelec i nóż. Sztućce takie wykonane są z solidnej stali nierdzewnej, która nie wygina się i jest odporna na korozję i działanie wysokiej temperatury. Można je więc bez obaw myć w zmywarce. Na rękojeściach zwykle znajdują się grawery lub dziecięce, kolorowe motywy.

Jakie sztućce dla dzieci
Jakie sztućce dla dzieci wybrać i kupić? Ceny i opinie

Dodatkowe udogodnienia i ozdoby

Jak na akcesoria dziecięce przystało, sztućce dla dzieci mogą mieć wiele dodatkowych atutów, które zwiększają ich funkcjonalność, bezpieczeństwo stosowania, a także (nawet częściej!) zwiększają ich atrakcyjność.

Na przykład:

 1. Dziecięce motywy i grawery (o których już była mowa wcześniej),
 2. Uchwyty, które można ułożyć w całość jak układankę,
 3. Uchwyty z alfabetem,
 4. Uchwyty z zakończeniami w kształcie główek zwierząt,
 5. Uchwyty w kształcie samochodzików lub samolocików,
 6. Zestaw sztućców w plastikowym etui (doskonały na wszelkie wyjazdy),
 7. Łyżeczka zmieniająca kolor w przypadku, gdy potrawa jest zbyt gorąca.

Certyfikaty bezpieczeństwa

Wybierając sztućce dziecięce, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden, wspomniany już aspekt: bezpieczeństwo. Najlepiej w tym wypadku sięgnąć po modele, które zostały poddane specjalnym testom i na ich podstawie uzyskały odpowiednie atesty i certyfikaty.

Ceny sztućców dla dzieci

Najtańsza pierwsza łyżeczka dla niemowlaka kosztuje poniżej 10 złotych, a najdroższa około 100 złotych. Cena srebrnych łyżeczek dla dzieci, kupowanych zazwyczaj w prezencie na przykład z okazji urodzin lub chrztu, mogą sięgać nawet 340 złotych. Sztućce dla dzieci w komplecie to zwykle wydatek w granicach 10 – 100 złotych (co ciekawe, podobnie jak w przypadku samej łyżeczki). Zestawy prezentowe zawierające sztućce dla dzieci w ozdobnych pudełkach mogą osiągać cenę 200-300 złotych.

Producenci sztućców dziecięcych

Wśród producentów sztućców dla dzieci znajdziemy zarówno marki oferujące produkty dla dzieci, jak i te, które w głównej mierze zajmują się produkcją artykułów do wyposażenia domu. Warto tu wymienić takie firmy jak Chicco, Hipp, NUK, Avent, Skip Hop, IKEA, Florina czy Gerlach.

Sztućce dla dzieci – opinie

Wasze opinie są bardzo ważne – zarówno dla innych rodziców, jak i dla nas. Dlatego, jeśli macie różne doświadczenia związane ze sztućcami dla dzieci, wskazówki czy rady, to zachęcamy do podzielenia się nimi w komentarzach. Zapraszamy do dyskusji!

Jakie sztućce dla swoich dzieci Wy wybraliście? Podeślijcie swoje opinie na forum.

Dodaje opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here